top

Dlaczego warto wybierać ryby z zimnych mórz?

Dietetycy od lat zalecają spożywanie mięsa ryb, ze względu na to, że są świetnym źródłem białka oraz zwierają mnóstwo zbawiennych kwasów omega-3. Największą ilość tych kwasów znajdziemy w rybach z zimnych mórz północnych, dlatego też uważane są one za najzdrowsze. Które gatunki ryb powinniśmy zatem dodać do naszej codziennej diety?

Ryby z zimnych mórz są prawdziwym bogactwem kwasów omega-3, które pomagają zapobiec chorobom, zachować młodość i poprawić nastrój. Co bardzo ważne, do tego żebyśmy byli zdrowi, potrzebujemy ich w odpowiednich proporcjach. Niestety, dieta przeciętnego Polaka nie jest urozmaicona. Dlaczego? Jemy za dużo tłuszczów roślinnych, będących źródłem kwasów omega-6, a za mało ryb, bogatych w omega-3. Tymczasem nadmiar pierwszych niweczy korzystne działanie tych drugich.

Dlaczego potrzebujemy kwasów omega-3?

Kwas tłuszczowy zawarty w rybach pomaga zapobiegać i zwalczać choroby serce, raka, depresję, artretyzm, wrzody, cukrzycę, nadczynność tarczycy oraz inne choroby. Od tego, czy systematycznie uzupełniamy poziom kwasów omega-3, w dużym stopniu zależy również nasza sprawność myślenia, rozumienia, zapamiętywania, a nawet kreatywność. Dzieje się tak dlatego, że omega-3 znacznie polepsza koncentrację, a także podnosi poziom energetyczny. Ponadto osoby, które jedzą dużo ryb, w starszym wieku wyróżniają się bystrością umysłu, rzadziej też zapadają na chorobę Alzheimera oraz demencję.

Dlatego też jedzenie produktów bogatych w kwasy omega-3 jest tak ważne dla naszego zdrowia. Największą ilość tych kwasów znajdziemy w rybach, szczególnie tych z zimnych mórz północnych, takich jak śledź, łosoś, pstrąg, morszczuk czy dorsz. Warto dodać, że ryby te ze względu na zwiększoną ilość tranu są nieco bardziej kaloryczne od gatunków występujących w morzach cieplejszych, jednak są to zdrowe kwasy tłuszczowe, które są wartościowe dla naszego organizmu.

Które ryby wybierać?

Sprawdźmy, w których rybach znajdziemy dużą ilość kwasów omega-3. W 100 gramach łososia atlantyckiego z zimnych mórz północnych znajduje się aż 1,8 g kwasów omega-3. Natomiast w śledziu (100 g) kwasów omega-3 znajdziemy około 1,2 g.

 

Zawartość kwasów tłuszczowych w gramach na 100g produktu

Łosoś atlantycki, smażony, wędzony 1,8
Śledź atlantycki, marynowany 1,2
Pstrąg tęczowy, smażony, wędzony 1,0

Źródło: USDA Nutrient Database for Standard Reference

 

Warto wiedzieć, że smażenie ryb przy użyciu olejów roślinnych znacznie osłabia siłę działania tłuszczów omega-3. Dotyczy to również konserw rybnych, gdzie ryba zanurzona jest w oleju. Natomiast w przypadku półproduktów powinniśmy sprawdzać etykiety i poszukiwać ryb nieprzetworzonych, bogatych w naturalne składniki. Dlatego ofercie FJØRD FISKURSSON znajdziesz znakomite wędzone dzikie łososie atlantyckie. Ze zwartym mięsem, fantastycznym kolorem i charakteryzujące się wybornym, wyrazistym smakiem. Łosoś, którego oferujemy – z solą morską lub „długie plastry” jest wędzony aromatycznym dymem bukowym i stanowi doskonałą bazę do wyjątkowych dań. Przygotowaliśmy także kilka zaskakujących połączeń smakowych, takich jak łosoś ze szparagami. A co najważniejsze – wszystkie nasze produkty są w wygodnych opakowaniach, dzięki czemu w kilka minut wyczarujesz szybkie, smaczne i zdrowe danie.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto jeść łososia, przeczytaj nasz poprzedni wpis: http://fiskursson.com/jedz-lososia/