top

Zdrowe tłuszcze pomogą zachować zdrowie zimą

Zimą powinniśmy dbać o siebie szczególnie, ponieważ to wtedy najczęściej zapadamy na różne sezonowe dolegliwości. Poczynając od przeziębień, a kończąc na spadku nastroju. Dlatego właśnie teraz warto zainwestować w swoje zdrowie. Co zrobić, aby choroby omijały nas szerokim łukiem? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o odpowiednim odżywaniu i diecie bogatej w zdrowe tłuszcze i ryby.

Wszyscy wiemy, że to co jemy ma istotny wpływ na zdrowie. Nasze codzienne menu powinniśmy także dostosować do pory roku. W końcu prawidłowa dieta zapewnia odpowiednie odżywienie naszego organizmu. Tym samym zyskujemy energię do codziennego działania, uaktywniają się nasze naturalne siły obronne, poprawia przemiana materii i kondycja. Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w zdrowe tłuszcze ochroni nas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wirusy i bakterie.

Co jeść w sezonie zimowym?

Zimą bardzo łatwo także wychłodzić organizm. Dlatego też dobrym nawykiem będzie jedzenie gorących posiłków, zwłaszcza przed wyjściem z domu. Wypijając ciepłą i pożywną zupę, rozgrzejemy organizm, a jednocześnie nasycimy go na dłuższy czas.  Do naszego jadłospisu powinniśmy także wprowadzić kasze, które będą dobrym źródłem błonnika – są trawione powoli, więc długo nas rozgrzewają.

Większość ludzi uważa, że zimą należy spożywać tłuste potrawy. Jest to tylko część prawdy. W okresie zimowym potrawy powinny być bogate w mikroelementy, witaminy i zawierać zdrowe tłuszcze – te, które występują w oliwie extra virgine i rybach z zimnych mórz (pstrągu, śledziu, dzikim łososiu). Oczywiście, w zimowej diecie nie może zabraknąć również warzyw czy owoców. Możesz wybierać ich mrożoną wersję – jest tak samo wartościowa jak świeża.

Dobroczynne kwasy omega-3 w morskich rybach

Komponując zimowy jadłospis, należy zwrócić uwagę na zwiększenie podaży kwasów tłuszczowych omega-3 zawartych m.in. w rybach morskich czy owocach morza. Nie od dziś wiadomo, że ryby to zdrowie. Ich prozdrowotne właściwości powinniśmy docenić szczególnie zimą. Kwas tłuszczowy zawarty w rybach pomaga zapobiegać i zwalczać choroby serce, raka, depresję, artretyzm, wrzody, cukrzycę, nadczynność tarczycy oraz inne choroby. Od tego, czy systematycznie uzupełniamy poziom kwasów omega-3, w dużym stopniu zależy również nasza sprawność myślenia, rozumienia, zapamiętywania, a nawet kreatywność.

Ryby wpływają na poczucie szczęścia

Co ciekawe, jak wskazują naukowcy, spożywanie ryb pomaga walczyć z sezonowym zaburzeniem afektywnym, czyli obniżeniem nastroju w końcówce zimy i przedwiośniu. Niejednokrotnie zimą odczuwamy spadek formy, jesteśmy w gorszym nastroju. Często sięgamy wtedy po słodycze, czy inne niezdrowe przekąski. Alternatywnym i naturalnym, a co najważniejsze zdrowym rozwiązaniem będą tłuste ryby! Odżywiający się w ten sposób Islandczycy nie cierpią na sezonowe zaburzenie afektywne mimo ponurej i ciemnej zimy. Na poprawę nastoju przede wszystkim wpływ mają kwasy omega-3, które działają antydepresyjnie. Aby osiągnąć pożądany efekt przede wszystkim powinniśmy wybierać ryby tłuste. Możesz być pewny, że w ofercie FJØRD FISKURSSON znajdziesz doskonałe śledzie atlantyckie w swojej ulubionej wersji smakowej lub naszą nowość – filety śledziowe Duńskie.

Poniżej przedstawiamy przepis na zdrowe danie, które zimą na pewno poprawi Twoje samopoczucie!

Szybka zimowa sałatka ze śledziem FJØRD FISKURSSON

SMACZNEGO!